Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svitavská výprava

Bezmála devadesátičlenná výprava odjela do Prešova změřit síly se zahraničními soupeři ve třech věkových kategoriích. Všechna mužstva, do kterých patřili starší žáci, mladší žáci a starší přípravka, reprezentovala svitavský fotbal na výbornou a mezi nabitou konkurencí se neztratila.

Do bojů v kategorii starších žáků nastoupilo celkově čtyřicet týmů. Svitavští obsadili v základní skupině třetí místo a neprobojovali se do dalších bojů, do kterých postoupily pouze první dva týmy. Mladší žáci, kteří do dalších zápasů postoupili, se ve čtvrtfinále utkali s maďarským Vác Város LSE, kterému podlehli a v celkovém pořadí obsadili páté místo z celkových osmadvaceti týmů.

Nejmladší zástupci svitavského fotbalu, starší přípravka, obsadili v celkovém pořadí rovněž páté místo po klání, které našlo rozuzlení až v penaltových rozstřelech.

Řeč statistiky

Starší žáci se v turnaji utkali s FC Zirka Kijev (Ukrajina) 1:2, FK Slovan Duslo Šala (Slovensko) 0:0, FK Srem Bumerang (Srbsko) 1:2, MFK Košice (Slovensko) 1:1 a SC Travedus Kalvarija (Litva) 2:1. Všichni soupeři hrají ve svých zemích nejvyšší soutěže. „Vezmu-li v úvahu, že v obou zápasech, ve kterých jsme ztratili plný počet bodů, jsme vedli 1:0, musím konstatovat, že k probojování do dalších bojů nám chyběl opravdu krůček a možná i trochu fotbalového štěstí,“ konstatuje trenér Dan Veselský. Bohužel se tak nestalo, a pochvalná gesta a uznání od soupeřů a místních přihlížejících diváků na kvalitu výkonu, se staly slabou náplastí.

V základní skupině obsadili starší žáci třetí místo z celkového počtu čtyřiceti týmů. „Myslím, že turnaj splnil svůj účel. Začal se tvořit nový tým pro nadcházející sezonu a pro chlapce to jsou nezapomenutelné zážitky a zkušenosti z mezinárodního pole.“

Mladší žáci dosáhli v základní skupině v Prešově těchto výsledků: zdolali KAC Jednotu Košice (Slovensko) 1:0 (Háněl), FC Brasov (Rumunsko) 5:0 (Ehrenberger 2x, Hutira, Válek, Macek), podlehli FC Tartanu Prešov 0:10 a NK Marsonija Slavonski Brod (Chorvatsko) 0:4, celkovému vítězi kategorie. Postup do osmifinále jim zajistilo vítězství s Polisportiva C.G.B. Calcio Brugherio (Itálie) 2:0 (Háněl, Válek), kdy italský tým podlehl bojovné hře svitavských. Jediným temným momentem zápasu bylo zranění brankáře Jaroslava Hutiry, který byl s těžkým zraněním odvezen do prešovské nemocnice.

V osmifinále se utkali s FC Brasov I. (Rumunsko) 2:1 ( Háněl 2x). „Za tento zápas si zaslouží kluci pochvalu. Odvedli maximální výkon a svou bojovností si zasloužili postup do čtvrtfinále na úkor vítěze skupiny C. Také další zápasy svědčily o nasazení celého týmu,“ říká trenér Jaroslav Žouželka. Ve čtvrtfinále se Svitavy utkali s Vác Város LSE (Maďarsko) 0:4. Maďaři se ujali vedení již v druhé minutě. I přes nepříznivý stav se tým snažil utkání zvrátit ve svůj prospěch, ale štěstí mu nepřálo. Páté místo v konkurenci třiceti týmů s mezinárodní účastí je velmi dobré.

Starší přípravka svou základní skupinu vyhrála s těmito výsledky: FK Drustav Svidník (Slovensko) 8:1, LIDER Kobelyaki (Ukrajina) 6:0, FC Atletik Tallinn (Estónsko) 2:1, FC Mazshalok Belaja Cerkev (Ukrajina) 1:0, DJUSH-15 Kiev (Ukrajina) 2:0, FC Junior Tg. Mures (Rumunsko) 4:4, NK Osijek (Chorvatsko) 1:0.

V osmifinále Svitavy porazily ŠK Odeva Lipany (Slovensko) 2:1 po šťastné koncovce (Moravec, Kalas). Ve čtvrtfinále se utkali s FK Gradnulica Bečkerek Zrenjanin (Srbsko) a po nerozhodném stavu 1:1, přišly na řadu penaltové rozstřely, ve kterých měl více štěstí soupeř a s výsledkem 10:11 postoupil do semifinále. S turnajem se mladí elévové rozloučili pátým místem, za které se určitě nemusí stydět.

„Kluci dřeli a zaslouží si pochvalu za skvělé výsledky a dobrou reprezentaci jak klubu, tak i města,“ říká trenér. „Rádi bychom touto cestou poděkovali městu za podporu mládežnického fotbalu a sponzorům. Velké díky si zaslouží také rodiče, kteří vytvořili skvělou atmosféru a organizátoři celého zájezdu, bez kterých by toprostě nešlo,“ uvedli trenéři svitavského klubu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář